Či už vo svojom živote robíte prácu kvôli tomu, aby ste každý mesiac zaplatili účty, alebo naopak robíte kariéru snov, odrazí sa to na Vašom celkovom zdravotnom stave. A niekedy to pre vás vôbec nie je dobré.
V lete roku 2016 uskutočnila Severoamerická spoločnosť pre výskum v oblasti chrbtice rozsiahly prieskum, v rámci ktorého sa zaujímala o to, ako sa jednotlivé zamestnania/práce odrážajú na celkovom zdravý chrbtice.
Z výskumu vyplynulo, že na zdravý chrbtice sa najviac odrážajú (jednotlivé zamestnania uvádzame zostupne):
10 Materská a starostlivosť o deti
Počnúc tehotenstvom, cez kojenie, dvíhanie dieťaťa, nosenie dieťaťa a plienok, ako aj veľa ďalších aspektov spojených so starostlivosťou o dieťa – to všetko má vplyv na chrbticu.
Uľahčiť chrbtici môžete tým, že sa vyhnete noseniu vecí na jednom ramene. Rovnako je vhodné investovať do kvalitnej ergonomickej šatky v ktorej môžete dieťa nosiť.
9 Práca pri páse
Pracovníci, ktorí pracujú pri páse, často vykonávajú opakovane tie isté pohyby, počas dlhého časového úseku. To spôsobuje svalové vyčerpanie, spôsobené jednostranným preťažením svalov.
Odľahčiť chrbtici je možné prestávkami behom ktorých je vhodné upravovať svoje držanie tela. Snažte sa vystrieť a uvoľniť ramená. Ak je to možné, snažte sa jednotlivé pracovné úlohy striedať. Tým sa zaťažia rôzne svalové skupiny a vyhnete sa preťaženiu len jednej skupiny svalov.
8 Automechanici
Práca na aute vyžaduje ohýbanie, rotovanie a prehýbanie sa. Tieto pohyby privádzajú chrbticu do nevhodných polôh, ktoré môžu spôsobiť bolesť či dokonca poranenie chrbtice.
Pri práci sa snažte byť k autu čo najbližšie, aby ste predišli poraneniu svalov chrbta.
7 Práca v sklade
Skladový pracovníci majú fyzicky veľmi náročnú prácu, pretože väčšinu pracovného času trávia dvíhaním, posúvaním, či ťahaním ťažkých nákladov. Všetky tieto úkony sú vysokým rizikom pre chrbticu.
Tu platí: vždy si dobre premyslite čo idete robiť. Pred zdvihnutím si vždy overte váhu tým, že skúsite zdvihnúť jednu stranu. Samozrejme opatrne. Ak je daný náklad príliš ťažký, radšej si zavolajte na pomoc kolegu, alebo použite vysokozdvižný vozík. Tiež nezabúdajte nosiť rukavice aby ste mohli predmety dobre uchopiť a zároveň si chrániť ruky.
6 Zubári a zubný hygienici
Zubári a zubný hygienici trávia pracovný čas v jednej polohe, v rámci ktorej ohýbajú a rotujú v oblasti krku alebo spodnej časti chrbtice. Z tohto dôvodu časti trpia bolesťami práve v týchto častiach chrbta.
Prístroje na zväčšovanie, ako aj dobré svetlo vám umožnia držať krk v prirodzenejšej polohe. Kvalitné stoličky zase poskytnú oporu spodnej časti chrbtice a operadlá zase uľahčia vašim rukám.
5 Robotnícke práce
Tento druh prác je vždy spojený s preťažením chrbtice a bolesťami. Robotníci často zdvíhajú ťažké veci, pracujú rukami, používajú rôzne pracovné nástroje a často vykonávajú opakované činnosti pri ktorých sa ohýbajú a rotujú. Tým je chrbtica veľmi zaťažená.
Vhodné je nosiť kvalitnú pracovnú obuv a tiež sa poradiť s rehabilitačným pracovníkom, alebo lekárom, či je pre vás vhodné nosiť pri práci pás.
4 Úradníci
Úradníci síce nemusia dvíhať ťažké náklady, ani pracovať s ťažkou technikou, ale ich práca zase zahrnuje dlhé hodiny sedenia pred obrazovkou počítača v jednej polohe.
Snažte sa každú hodinu vstať zo stoličky a chvíľu sa poprechádzať a ponaťahovať. Zvážte pracovný stôl s posuvnou pracovnou doskou, pri ktorej je možné stáť a ktorá umožňuje častejšie meniť polohy.
3 Zdravotné sestry
Zdravotné sestry sú na nohách väčšinu pracovného času a hladina stresu je v rámci ich práce veľmi vysoká. Presúvanie pacientov, ťažkých zdravotných pomôcok, ohýbanie sa, aby mohli asistovať pri jednotlivých lekárskych úkonoch – to všetko môže prispieť k bolestiam chrbtice.
Počas prestávok sa snažte uvoľniť ramená, krk a ponaťahovať podkolenné šľachy. Aj keď máte veľmi hektický deň, venujte aspoň pár minút tomu, že budete relaxovať, aby ste eliminovali následky každodenného stresu.
2 Pracovníci na stavbách
Pracovníci na stavbe trpia ťažkým opotrebovaním tela. Ich práca zahŕňa dvíhanie ťažkých nákladov, rotovanie, často sú vystavený vibráciám a ohýbajú sa na veľmi dlhú dobu, čo môže viesť k výronom a nadmernému zaťaženiu chrbtice
Pri dvíhaní ťažkých nákladov vyžadujte pomoc, alebo použite vysokozdvižný vozík. Používajte nástroje s kvalitnými rukoväťami, aby ste sa vyhli nesprávnemu úchopu jednotlivých nástrojov.
1 Šoféri
Šoféri trpia zo všetkých profesií najviac, a to nielen šoféri nákladných áut. Je to kvôli dlhému sedeniu, nerovnostiam na ceste, stresu ako aj iným faktorom.
Než usadnete za volant, nastavte si sedadlo v uhle 100 stupňov, aby ste sa nehrbili. Sadnite si tak, aby ste mali lakte a kolená len zľahka pokrčené. Je možné dať si za chrbát vankúš, alebo zrolovaný uterák a poskytnúť tak chrbtici väčšiu oporu.