Zvyčajne sa viac pozornosti venuje výberu matraca na ktorom spíme, ale výber vankúša je rovnako dôležitý. Poskytuje podporu krku (v niektorých prípadoch dokonca chrbtu, kolenám a bokom) počas noci.

Všeobecné zásady platné pre kúpu kvalitného vankúša
Ako správne vybrať vankúšPri kúpe vankúša je treba sa sústrediť, aby vankúš spĺňal hlavne nasledovné:

  • držal chrbticu v prirodzenej polohe (hlava by nemala byť príliš vysoko, ani príliš nízko)
  • dal sa maximálne prispôsobiť
  • bol oporou pre hlavu
  • eliminoval otlaky či dokonca dekubity
  • zvyšoval cirkuláciu vzduchu smerom k tvári
  • bol hypo-alergénny

 

Výber vankúša na základe polohy v ktorej spíme
Pri výbere vankúša je vhodné myslieť aj na polohu v ktorej spíme, pretože práve poloha v spánku nám môže výber uľahčiť.

  • poloha na chrbte – vankúš v jednej časti tenký a v jednej tretine zdvihnutý, aby dával oporu hlave. Pamäťová pena je dobrým materiálom pre ľudí, ktorí spia na chrbte, pretože dáva špecifickú oporu hlave a krku.
  •  poloha na boku – vhodný je stabilný materiál, ideálne taký, ktorý je zvnútra vystužený. Členitejší vankúš pomáha udržovať chrbticu počas tejto polohy v rovine.
  • poloha na bruchu – najvhodnejší je tenký vankúš – najlepšie je nepoužiť pod krk žiadny vankúš. Spánok na bruchu vytvára tlak na krížovú oblasť chrbtice a nie je preto vhodná pre každého.

 

Vankúše pre tehotné a pre ľudí s bolesťami chrbtice
V prípade, že ste tehotná, alebo patríte k ľuďom, ktorý majú problém s chrbticou, nebude pre vás bežný vankúš vhodný.

Vankúšov pre tehotné je niekoľko, ich cieľ je však rovnaký: poskytovať dodatočnú oporu pre zväčšujúce sa bruško a boľavé kĺby. Tieto vankúše sú navrhované tak, aby sa dali rozdeliť na menšie vankúše, a teda sa dali umiestniť pod bruško a medzi kolená, ako aj väčší rúrkový vankúš, ktorý dokáže poskytnúť oporu všetkým častiam naraz – hlave, brušku a nohám.

Vankúše pre ľudí s bolesťami chrbtice sú zamerané hlavne na krčnú chrbticu a sú veľmi dobrou investíciou, hlavne ak máte s krčnou chrbticou vážny problém. Tieto vankúše sú navrhované tak, aby poskytovali oporu chrbtici počas spánku a dajú sa kúpiť v rôznych prevedeniach a materiáloch. Je vhodné poradiť sa s rehabilitačným pracovníkom alebo lekárom, ktorý z vankúšov je pre vás najvhodnejší a ako ho správne používať.

Zabúdať by sa nemalo ani prípadné alergie, preto je vhodné vždy overiť, či daný vankúš neobsahuje perie alebo latex, ktoré sú najznámejšími alergénmi.

Kedy vankúš vymeniť?

Výmena vankúša je vhodná každých 18 mesiacov až 2 rokov. Nepoužívajte vankúš po dobe jeho použiteľnosti, pretože po uplynutí tejto doby už vankúš neplní svoju funkciu a tiež je dobré ho vymeniť aj z hygienického hľadiska. Ak je vankúš vyrobený z pamäťovej peny, dá sa jednoducho otestovať – stlačte ho uprostred. Ak sa nevráti do pôvodnej polohy, je čas ho vymeniť.