Ako cvičiť pri poranení chrbtice a miechy
Cvičenie je výborným prostriedkom ako sa udržiavať zdravý a v dobrej kondícií. Tá je pre pacientov s poranením miechy často kľúčová. Program cvičenia môže byť v rôznom rozsahu a mal byť zahŕňať viaceré formy cvičení.
Táto sekcia bude postupne prinášať informácie týkajúce sa rôznych typov cvičení tak, aby si v nej každý mohol nájsť to čo vyhovuje práve jeho stavu.
Než začnete so samotným cvičením, prosím konzultujte tento svoj zámer s vašim ošetrujúcim lekárom.
Kardiovaskulárne cvičenie
Hoci sú nohy tou najovplyvnenejšou časťou po zranení miechy, sú aerobne cvičenia stále možné. Záťažové cvičenia sú dobrým spôsobom ako udržiavať srdcový tep a krvný tlak. Cyklus cvičenia, ktorý precvičí celé telo by mal preto zahŕňať napínanie svalov, posilňovanie s činkami, alebo dokonca aerobik. Tieto cvičenia môžu obsahovať veslárky trenažér a špeciálne bežiace pásy prispôsobené pre použitie vozíka, ako aj plávanie a športy na vozíku.
Dýchanie
Dýchanie je dôležitým cvičením, najmä z toho dôvodu, že zníženie funkcie dýchania môže viesť k infekciám dýchacích ciest, skráteniu dychu, alebo rýchlemu dýchaniu. Na zlepšenie funkcie dýchania, kapacity pľúc, začnite so súborom 4 dýchacích cvičení. Dva ráno a dva večer – takáto forma cvičenia vám postupne umožní robiť hlboké nádychy a postupne tak uľahčí vaše dýchanie.
Cvičenie sa robí nasledovne: zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych na 5 sekúnd. Pomaly vydýchnite. Ďalší hlboký nádych, tak rýchlo ako sa len dá. Rovnako rýchlo vydýchnite. Zhlboka sa nadýchnite a zadržte dych až do ďalšieho hlbokého nádychu, zadržte dych, potom ešte jeden hlboký nádych a potom pomaly vydýchnite. Ďalší hlboký nádych a počas vydychovania nahlas počítajte, a to tak dlho ako len dokážete.
Dýchanie sa snažte zamerať zvlášť na dýchanie do hrudníka, rebier a brucha.
Rozsah pohybu
Cvičenia zamerané na rozsah pohybu pomáhajú udržovať flexibilitu aby sa predišlo preležaninám, bolesti a zraneniam. Stuhnutosť svalov v oblasti hrudníka, ramien a bokov sa môže rozvinúť zo skrátených a oslabených svalov. Tie sa oslabia z dlhého sedenia. Všetky tieto cvičenia by sa mali robiť plynulo a každý pohyb by sa mal podržať až kým nenapočítate do 7 až 10.
- cvičenie: Ľahnite si na podložku, asistent, tréner alebo fyzioterapeut položí jednu ruku na vrch stehna a druhú pod stehno. Jemne otáčajte nohou zo strany na stranu. To isté opakujte s druhou nohou.
- cvičenie: Ľahnite si na chrbát, tak aby ste mali nohy vystreté. Asistent, tréner alebo fyzioterapeut zdvihne vašu nohu až pokiaľ nie je vo vzpriamenej pozícií a jednu ruku dá na koleno, zatiaľ čo druhá je pod lýtkom, zatlačí nohu proti vášmu hrudníku. To isté sa opakuje s druhou nohou.
Posilňovanie
Počas cvičenia na posilnenie svalov, vykonávajte opakovania s menšími váhami. To pomáha vytvoriť svalový tonus. Menej opakovaní s väčšími váhami pomáhajú vytvárať väčšie a silnejšie svaly. Pri tomto druhu cvičenia je veľmi dôležité, aby ste boli stabilizovaní a mohli sa tak zamerať len na cieľovú skupinu svalov.
Nedvíhajte príliš veľké váhy príliš skoro a pokiaľ je treba využite asistenciu.
Na vybudovanie svalovej hmoty, začnite s váhami ktoré vám vyhovujú a robte 10 až 12 opakovaní a to po 2 až 3 série. Dvíhanie miernych a rozumných váh s použitím celého rozsahu pohybu pomáha znižovať riziko zranenia.