Bolesť v krížoch – ischias
Množstvo z nás sa stretlo s bolesťou, ktorá znemožňuje akýkoľvek pohyb a ktorú cítime dokonca aj pri dýchaní. Takýto stav znemožní robiť bežné úkony s ktorými sa stretávame počas dňa.
Jar je v plnom prúde a my sa s nadšením pustíme do prác na záhrade. Okopávame, ryjeme, vytrhávame burinu a keďže po zime sme trochu stuhnutý a nejedná sa o činnosti, ktoré by sme robili denne, určite sa pri tom aj trochu zapotíme. Na druhú stranu teplé slniečko nás privedie k odkladaniu jednej vrstvy oblečenia za druhou. Prepotené oblečenie na nás pomaly schne a my sa s nadšením pozeráme na kus dobre odvedenej práce. Idylka trvá do chvíle kedy nám chrbtom prejde ostrá bolesť. Je to pocit akoby nás niekto preťal na dve polovice a preto väčšina z nás radšej chvíľu zostane v predklone. Najprv si myslíme, že sme si len „zablokovali“ chrbát a všetko to o chvíľu pominie. Odkrívame domov, kde si ľahneme a zbytok večera strávime tým, že hľadáme polohu v ktorej nás nebude bolieť aspoň to dýchanie. Dúfame, že počas noci to prejde, ale nie je to tak. Ráno sa budíme s rovnako príšernou bolesťou, ktorú cítime či sa hýbeme alebo sme úplne v pokoji.
Príčinou bolesti, ktoré pociťujeme je ischias alebo inak povedané sedací nerv, ktorý je buď podráždený, pritlačený alebo zapálený. Sedací nerv je najväčším nervom v našom tele. Vychádza z miechy v bedrovej časti, prechádza do krížovej a potom pokračuje ďalej do nôh. Medzi najčastejšie dôvody problémov patria problémy s platničkami, ktoré sa nachádzajú medzi stavcami, neprimeraná fyzická záťaž alebo aj prudké pohyby, hlavne v kombinácií s prechladnutím.
Pokiaľ je utlačovanie sedacieho nervu dlhodobé, môže sa v ňom rozvinúť zápal, čo výsledne spôsobí to, že bolesť cítime v celej nohe – „vystreľuje“ nám až do chodidla.
Väčšinou problémy spôsobené ischiasom zmiznú keď sa stiahnuté svaly uvoľnia, alebo keď sa platnička vráti na svoje pôvodné miesto a prestane tak utlačovať sedací nerv. Ak však bolesti trvajú niekoľko dní, je nutné navštíviť lekára.
Čo robiť pri ischiase:
– snažte sa čo najmenej sedieť, pretože bolesť je často najhoršia v sede
– vezmite si lieky od bolesti, ktoré v sebe majú protizápalové účinky
– oblasť bedrovej chrbtice držte v teple
– nespite na mäkkej posteli, voľte radšej tvrdší podklad
– nenapustite si teplú vaňu
– dva až tri týždne po odoznení bolesti začnite s miernym cvičením, najlepšie rehabilitačným priamo zameraným na chrbticu.