Väčšina ľudí sa teší na príchod snehových vločiek a predstava prírody pokrytej snehovou perinou, vie byť tiež veľmi príjemná. Ale po pár týždňoch, alebo mesiacoch plných snehu vo všetkých jeho podobách sa postoj väčšinou zmení 🙂
Zimná sezóna sa často spája v rôznymi natiahnutiami chrbtových svalov, vyskočenými platničkami, svalovou únavou a dokonca s fraktúrami stavcov. Niektoré tieto zranenia sú spojené s pošmyknutiami na ľade a následnými pádmi. K veľkej miere zranení však prichádza počas odhŕňania snehu, pretože pri tejto činnosti je výrazne namáhaná chrbtica. Jedná sa hlavne o časť chrbtice v úseku L5-S1, ktorá je najslabšia.
Odhŕňanie snehu je ako vzpieranie a z hľadiska aeróbnych aktivít by sa dalo prirovnať k cvičeniu na bežeckom trenažéri. Keď chceme, aby naše telo pri tejto činnosti fungovalo správne, vezmime do úvahy nasledovné:
- Pred tým ako idete odhadzovať či odhŕňať sneh, nejedzte, nefajčite a vyhnite sa pitiu kofeínových nápojov. Takto sa vyhnete stimulantom, ktoré by mohli neprimerane zvyšovať srdcovú činnosť a zapríčiniť zúženie ciev.
- V prípade, že pocítite akúkoľvek bolesť, radšej prestaňte a v prípade potreby vyhľadajte pomoc.
- Zvoľte si vlastné tempo a pite dostatok vody. Keďže sa jedná o namáhavú aktivitu, je dôležité aby telo zostalo hydratované.
- Obliekajte sa vo vrstvách a voľte oblečenie, ktoré sa ľahko oblieka a vyzlieka. Nezabudnite na čiapku – veľký podiel tepla sa stráca práve ak nemáme čiapku. V prípade, že fúka ľadový vietor, je vhodné si dať cez ústa šál.
- Zvoľte vhodnú obuv – najlepšia je taká v ktorej sa cítite pohodlne a ktorá nielen udržuje nohy v teple, ale v ktorej sa aj dobre udržiava rovnováha.
- Vyberte si lopatu, ktorá má vhodné ergonomické držadlo. Takéto lopaty sú navrhnuté tak, aby znižovali riziko preťaženia chrbtice.
- Zvážte nákup plastovej lopaty, ktorá je ľahšia ako kovová, a tiež lopaty s menšou lopatkou. Síce nenaberiete až tak veľa snehu, ale záťaž na chrbticu bude menšia.
- Pred použitím, sa odporúča nasprejovanie lopatky silikónovým lubrikantom. Sneh sa potom toľko nelepí na lopatu a ľahšie sa z nej kĺže.
- Pri práci s lopatou sa odporúča nedávať ruky na rúčke príliš k sebe. Získa sa tak väčšia sila a sneh sa potom naberá a dvíha ľahšie.
- Stáť by sme mali s nohami rozkročeným na šírku bokov, aby sa nám dobre držala rovnováha. Neprehýbajte sa v páse, radšej pokrčte kolená. Pri dvíhaní snehu vždy zatiahnite brušné svaly a silu prenášajte na nohy – nie na chrbát. Nerotujte telom, ak potrebujete odpratať sneh smerom do strany, pohnite sa radšej celým telom ako by ste mali rotovať v páse. Ak potrebujete odpratať väčšie množstvo snehu, naplánujte si prácu po menších častiach alebo si privolajte niekoho na pomoc.